Atradimai

Atnaujinta: 2017 lapkričio 17

„Ieškodami ir atrasdami naujus išraiškos ir saviraiškos kelius, mes jaučiamės gyvais, įdomiais, reikalingais mūsų darbuose bei kasdienybėje.“

IMG 4422

2017 spalio 26 d. Vilniaus chorinio dainavimo mokykloje „Liepaitės“ vyko metodinis seminaras – kūrybinės dirbtuvės „Atradimai“, skirtas naujų lietuvių vokalinės muzikos kūrinių pristatymui. Renginyje dalyvavo balso lavinimo mokytojai, koncertmeisteriai ir mokiniai. Pagrindinė priežastis susiburti diskusijai kūrybinio proceso metu ir seminaro temos pasirinkimą lėmė naujo mokomojo-koncertinio repertuaro poreikis, aktualiosios lietuvių autorių vokalinės muzikos pažinimas, jo svarba ir reikšmė mokinių muzikiniam ugdymui, įtakojant asmenybės tapatumo, kultūrinio identiteto formavimą.

Su naujo repertuaro stygiumi susiduria kiekvienas kūrybiškas pedagogas ir atlikėjas. Individualiose balso lavinimo pamokose mokytojas gilinasi į asmenines mokinio savybes ir vokalines galimybes, sudarydamas palankias sąlygas joms išryškėti ir atsiskleisti. Šias pamokas lanko amžiumi jautriausia ir įdomiausia mokinių grupė – paaugliai. Mokytojams kartais tenka nemenki iššūkiai, kuriant santykį su mokiniu, atsižvelgiant į jo asmeninius gebėjimus bei poreikius.

Natūraliai kyla noras kaupti, turtinti mokomąjį, koncertinį repertuarą, ieškant naujų išraiškos galimybių mokiniui. Repertuaro papildymas naujais, aktualios muzikos kūriniais yra vienas iš motyvų skatinti mokinio muzikinį augimą, kūrybiškumą. Kūrinių atlikimas gimtąja kalba - puiki terpė saviraiškai. Būtent lietuvių autorių kūriniai, literatūrinio teksto ir muzikos jungtis gali būti tas harmoningas dirgiklis, veikiantis bręstančio žmogaus pasąmonę. Sėkmingas kūrinių pasirinkimas ir atlikimas yra vienas pagrindinių veiksnių, lemiančių mokinio muzikinį augimą, lavinant balso išraiškos galimybes, ugdant jo muzikinį skonį. Šis procesas tiesiogiai susijęs su žmogaus kultūrinio identiteto kūrimu, veikia identitetą ne atspindėdamas, bet tarsi užkoduodamas, skatina besiformuojančią asmenybę save suprasti, išreikšti ir atsiskleisti .

Seminaro pobūdis - diskusija ir kūrybinis procesas. Darbinėje – kūrybinėje atmosferoje mokytojai, koncertmeisteriai diskutavo, išsakė mintis mergaičių atliktų dainų tema, aiškinosi kūrinių atsiradimo aplinkybes, pasirinkimo motyvus, interpretacinius atlikimo aspektus. Savo įžvalgomis aptariant kūrinių interpretaciją, seminaro temos aktualumo klausimais pasidalino mokyklos direktorės pavaduotoja ugdymui M. Bereščanskaja.

Seminare dalyvavo vokalo pedagogės G. Skerytė, I. Miškinienė, V. Taurinskaitė-Rukšienė, J. Vizbaraitė; koncertmeisteriai J. Danienė, V. Grušnius, A. Kolpakovaitė, J. Armonas. Kiekvienas mokytojas ir koncertmeisteris renginiui parengė ir pristatė po keletą kūrinių, kuriuos iliustravo mokinės: A. Šileikytė (7kl.), M. Vainauskaitė, A. Butkutė, G. Juodaitytė, U. Kačergytė, A. Gumbinaitė. (8kl.), L. Mačiuitytė, U. Kariniauskaitė (9kl.), E. Voloskova (10kl.).

Skambėjo lietuvių autorių kūriniai: .J. Tamulionio, ž. R. Girkontaitės „Žalia dainelė“; L. Narvilaitės, ž. S. Gedos „Ruduo“; M. Natalevičiaus, ž. V. M. Putino „Užmik“; M. Natalevičiaus, ž. V. Kukulo „Buvau laiminga“; V. Augustino, V. Skripkos „Namo“; V. Miškinio ,ž. R. Skučaitės „Lopšinė ešeriukui“, „Plunksnų vakaras“ iš vokalinio ciklo “Pokalbiai su gyvulėliais; A. Klovos, ž. L. Degėsio- „Kandis“, „Dilgėlė“, „Baltas triušelis“.

Renginio autorės , metodinės grupės pirmininkės ir renginio moderatorės G. Skerytės manymu, seminaro pavadinimas „Atradimai“ prasmingas, nes žodis „atrasti“ nėra vien nežinomų reiškinių, dėsningumų ar dalykų suradimas. Jis ,visų pirma, yra veiksmas, motyvas darbui, impulsas kūrybai, judėjimui pirmyn. Ieškodami ir atrasdami naujus išraiškos ir saviraiškos kelius, mes jaučiamės gyvais, įdomiais, reikalingais mūsų darbuose bei kasdienybėje.

Dviejų dalių renginyje 2017 m. spalio 26 d. vyko seminaras ir kūrybinės dirbtuvės; o lapkričio 15 d. 18.30 val. kviečiame visus į vokalinės muzikos koncertą „ Atradimai“ mokyklos Kamerinėje salėje.

Metodinio seminaro apžvalgą parengė koncertmeisterė J. Danienė

2017-11-06